Nové produkty

Všetky nové produkty

V akcii

Všetky akciové produkty

Najpredávanejšie

Všetky najpredávanejšie
Žobrák z Granady (Wilhelm Hünermann)
  • Žobrák z Granady (Wilhelm Hünermann)

Žobrák z Granady

Autor: Wilhelm Hünermann

Naša cena: 8,00 €

Životný príbeh svätého Jána z Boha

Katolícky autor bestsellerov Wilhelm Hünermann opisuje v strhujúcom románovom životopise pohnutý život Jána z Boha (1495 - 1550).

Čítaj ďalej
Vydavateľstvo: 
Dostupnosť: Na sklade info
 

Po dobrodružnej etape svojho života, keď bol pastierom a cisárskym vojakom, stáva sa dobrodincom chudobných a chorých. Do histórie sa zapísal ako Žobrák z Granady a zakladateľ rehole Milosrdných bratov. Pápež Alexander VIII. ho v roku 1690 vyhlásil za svätého.

Dielo vychádza v druhom vydaní.

Úryvok

„Pane,“ povedal hrozivým hlasom, „nedávno ste ma poučovali, že na to, aby sme dosiahli milosrdenstvo, musíme byť nemilosrdní. Tu máte ovocie vašej náuky! Úbohé dieťa, ktoré rozšliapali kresťania kvôli milosrdenstvu! Jeho otca ste uväznili kvôli milosrdenstvu!“

Ján položil mŕtvolu chlapca na zem, otočil sa a opustil konvent. Inkvizítor uprene hľadel na udupané dieťa a triasol sa na celom tele. Jeden z mníchov, ktorý prišiel s Jánom, ho podoprel:

„Čo sa má stať s tým, ktorý odišiel?“ opýtal sa.

„Nič, vôbec nič!“ zašepkal smrteľne bledý inkvizítor. „Má pravdu! Urobili sme chybu! To mŕtve dieťa… mi dáva spoznať… ó, Bože môj!“

V bezvedomí sa zrútil na pracovný stôl, pričom spadla na zem kopa spisov. Niekoľko listov pomaly zhorelo v ohni.

Keď bol Ján vonku, cítil sa úplne prázdny, akoby v ňom bolo všetko naruby. Noc zahalila všetky jeho zmysly a pocity. Ako opilec sa potácal ulicami, ktoré boli plné ľudí. Na námestí pred starou maurskou bránou Bib arramla, blízko arcibiskupského paláca sa zrazu zrútil. Nevediac, čo robí, rozstrapatil si bradu a vlasy, udieral si čelo o kamene, trhal si odev a pritom stále silno kričal:

„Milosrdenstvo! Milosrdenstvo! Milosrdenstvo!“

Zbehli sa ľudia, no zdesene zostali meravo stáť. Niekto sa zohol a zdvíhal ho. Ján sa však vytrhol a so zakrvavenou hlavou, rozstrapatený, rozorvaný a špinavý sa tackal ďalej po uliciach. Napokon zastal pri svojom stánku a so šialeným úsmevom zmietol knihy zo škatúľ tak, že cez celú ulicu preleteli do žľabu. A zase sa tackal naspäť.

Čoskoro ho obkľúčil zástup zvedavcov.

„El loco! Blázon!“ kričali jeden cez druhého. „Pozrite sa, blázon, blázon!“

Uličníci sa mu vysmievali a hádzali doňho kamene a odpadky. Keď ho jeden z krutých trýzniteľov trafil do tváre blatom, zožal za to búrlivý potlesk. Ján sa ani len nepokúsil utrieť si tvár. Kopali ho a bili palicami, zdalo sa však, že nič nevníma. Usmial sa na deti, akoby mu prejavili dobrodenie.

„Blázon! Blázon!“ revali ľudia za jeho chrbtom. „Blázon! Blázon! Pozrite sa na blázna!“

Mnohí v ňom spoznali kníhkupca od Elvírinej brány. Prekvapene krútili hlavami nad inokedy takým pokojným a rozvážnym mužom, čo zrazu zošalel. Či vedeli niečo o nesmiernych bolestiach, ktoré tlačili Jánovho ducha do temnoty?!

Dvaja členovia posvätného bratstva, ktorí tak isto ako aj v iných španielskych mestách dohliadali na pokoj a verejný poriadok, oslobodili nešťastníka z rúk vreštiacej zberby a odviedli ho do Kráľovskej nemocnice. Bola to veľká stavba v nádhernom talianskom štýle, a stála pred Elvírinou bránou, ktorú len nedávno dostavali. Ján sa bez záujmu dal zaviesť do cely. Po mimoriadnom rozrušení, ktoré tak hrozne otriaslo jeho vnútrom, upadol do tupej zádumčivosti. Nijako ho nevedeli prehovoriť, aby niečo zjedol alebo vypil. Len podchvíľou mrmlal tie isté slová:

„Milosrdenstvo! Milosrdenstvo! Zabili sme milosrdenstvo!“

V snahe vytrhnúť ho násilím z duchovnej meravosti, ho dal riaditeľ nemocnice podľa vtedajšieho ukrutného zvyku zbičovať. Strážcovia mu priviazali ruky a nohy o stĺp a čoskoro svišťali biče spletené z tenkých laniek. Na obnaženom chrbte zanechávali krvavé podliatiny. Údery, ktoré popretínali celé jeho telo ako žeravé železo, mu pomohli, aby sa prebral. Konečne ho odviazali a úplne vyčerpaného ho zaniesli do cely.

O autorovi

Wilhelm Hünermann

Narodil sa v roku 1900 v Kempene pri Krefelde v Nemecku. Po štúdiu teológie ho v roku 1923 v Münsteri vysvätili za kňaza. Po kaplánskych rokoch v Porúrí, Berlíne a Porýní sa čoraz viac venoval písaniu. Napokon ho v roku 1947 uvoľnili z farárskej služby, aby sa mohol venovať tvorbe. Napriek tomu až do svojej smrti pomáhal v duchovnej starostlivosti v jednej z hesenských farností.

Napísal viac ako päťdesiat kníh. Najmä romány o veľkých postavách cirkevných dejín, ktoré dosiahli náklad tri milióny výtlačkov a boli preložené do dvadsiatich jazykov.

Jeho prvá kniha z roku 1936 s titulom Der Bäckerjunge von Znaim (Pekársky učeň zo Znojma) predstavovala románový životopis svätého Klementa Mariu Hofbauera.

V roku 1937 vyšla kniha Priester der Verdammten (Kňaz zavrhnutých), ktorá zobrazovala život a osudy holandského duchovného pastiera Damiána de Veuster.

Hünermannovo najúspešnejšie dielo Die Herrgottsschanze (Šanca Pána Boha), román z obdobia francúzskej revolúcie, vyšlo v roku 1940.

Po vojne v roku 1947 vyšiel zväzok s legendami o svätých Der endlose Chor (Nekonečný chór).

V roku 1949 prinieslo vydavateľstvo Jána z Boha v Regensburgu po prvýkrát na trh dielo Bettler von Granada (Žobrák z Granady).

V roku 1953 nasledoval románový životopis o pápežovi Piovi X. Brennendes Feuer (Horúci oheň).

V roku 1958 publikoval úspešný autor štvorzväzkové dielo Geschichte des Gottesreiches (História Božieho kráľovstva) a v roku 1961 Missionsgeschichte (História misií) v troch zväzkoch.

Jeho posledné dielo bolo Der Pfarrer der Welt (Farár sveta), mimoriadne úspešná románová biografia o pápežovi Jánovi XXIII., ktorá vyšla v roku 1971.

Zomrel v roku 1975.

 

KOMENTÁRE ČITATEĽOV: 
Po prečítaní knihy ťa pozývame k napísaniu svojich postrehov ku knihe, ktoré môžu pomôcť ďalším čitateľom pri ich výbere.


Podrobnosti

Autor
Wilhelm Hünermann
Formát
140 x 200 mm
Počet stán
272
Väzba
pevná
Jazyk
SK