Nové produkty

Všetky nové produkty

V akcii

Všetky akciové produkty

Najpredávanejšie

Všetky najpredávanejšie
Zločin vo fundamente - Dokumenty o zavraždení gen. M. R. Štefánika
  • Zločin vo fundamente - Dokumenty o zavraždení gen. M. R. Štefánika

Zločin vo fundamente - Dokumenty o zavraždení gen. M. R. Štefánika

Naša cena: 1,40 €

Jedným z hlavných "kameňov úrazu" v tejto téme bol a zostáva problém nezvyčajnej, absurdnej, podozrivej a nikdy nevyjasnenej smrti gen. Štefánika...

Čítaj ďalej
Vydavateľstvo: 
Dostupnosť: Na sklade info
Nakúpte tovar nad 40€, zaplaťte vopred prevodom a v rámci SR máte poštovné ZADARMO. Nakúpte tovar nad 40€, zaplaťte vopred prevodom a v rámci SR máte poštovné ZADARMO.

Jedným z hlavných "kameňov úrazu" v tejto téme bol a zostáva problém nezvyčajnej, absurdnej, podozrivej a nikdy nevyjasnenej smrti gen. Štefánika. Preto pokladáme za užitočné oboznámiť verejnosť s výsledkami bádania, ktoré pred polstoročím podnikol vtedy významný slovenský publicista Konštantín Čulen. Nemal síce prístup k najtajnejším a možno zničeným úradným dokumentom, ale na základe toho, čo sa mu dostalo do rúk, napísal tento zaujímavý a dôležitý referát.

Úryvok

O tom, že generál Štefánik bol zavraždený, niet dnes ani najmenšieho sporu. Našiel sa o tom dokument podpísaný najvyšším úradníkom ministerstva spravodlivosti Dr. Lányim. Tento dokument bol vlastne obsahom celého množstva iných vážnych dokumentov a protokolov. Všetky tieto protokoly a všetky doklady sa stratili. Vzal si ich Dr. Eduard Beneš. Bolo niekoľko teórií a mnohí, ba aj významní Česi pripúšťali zostrelenie, ale vraj sa to stalo nešťastnou náhodou, vraj vojaci si poplietli lietadlo označené červeno-bielo-zelenou farbou, ktorá je farbou Talianska, ale aj Maďarska. Lenže v Maďarsku vtedy používali farbu červenú, komunistickú, a nie národnú.

Dal som si prácu a presne z novinárskych správ, zo správ úradnej tlačovej kancelárie, zo spisov archívov som vyhľadal, ako sa Bratislava pripravovala na privítanie Dr. Štefánika, a porovnal som to s tým, ako sa pripravovali na privítanie Dr. Beneša a Masaryka. Šrobár, ktorý už v apríli odkazoval do Paríža, aby mu dali vedieť, kedy Štefánik príde, chcel urobiť prípravy na jeho uvítanie, aby sa vraj potom neurazil, ale práve v ten deň, keď sa Štefánik vracal domov, Šrobár odišiel do Skalice sadiť lipku a nenechal v Bratislave nijakú významnejšiu osobnosť, aby Štefánika uvítala. Ani čestná rota, ani hudba, ani zástupcovia armády, ani zástupcovia politických strán nečakali prvého ministra národnej obrany. To nebolo vítanie osloboditeľa, to bola len poprava. A keby to bola bývala náhoda, nuž žiadna vláda na svete by ani takúto náhodu nekryla. Krytím sa stáva podozrivou. Boli by postavili pred súd niekoľkých dôstojníkov alebo vojakov, a tým by vláda mala čisté ruky pre budúcnosť. Omyly sa stávajú.

Faktom je, že patričné kruhy tri dni pred príchodom vedeli, že sa Štefánik vráti. Posledný telegram prišiel 3. mája a oznámil presne, kedy priletí. Šrobár nehovoril pravdu, keď napísal: „Na 1. mája roku 1919 očakávali sme ho v Bratislave túžobne. Poslal ešte iskrovú depešu z Itálie, že okolo poludnia priletí. Boli sme všetci vzrušení, že bude medzi nami“ (Slovenský denník, 4. mája 1921). Pravda je, že Štefánika nečakal nikto. Dr. Ivanka a Varsík sa vybrali z vládnej budovy na letisko až vtedy, keď jeho lietadlo preletelo Dunaj.

Dobre napísala Slovenská Obrana: „Alibi, že zostrelený bol náhodne, pretože bratislavská česká vojenská posádka myslela, že lietadlo, na ktorom sa vracal do svojej vlasti, bolo nepriateľské, je len bájka. Štefánik so svojím lietadlom nad Bratislavou krúžil tak nízko a k tomu bol očakávaný, že nemohlo byť nijakých pochybnosti o totožnosti nielen lietadla, na ktorom letel, ale ani o totožnosti jeho pasažierov: Štefánika a dvoch talianskych dôstojníkov. A keď sa nešťastie už stalo, bolo povinnosťou vlády nariadiť dôkladné vyšetrovanie. Vláda však nielenže nevyšetrovala, ale naopak, umlčovala svedkov. Prečo? To je otázka, na ktorú slovenský národ čaká odpoveď – a dostane ju“ (16. mája 1941). Túto odpoveď nám dal Lányiho protokol veľmi jasne.Ale je tu množstvo iných podozrivých okolností, ktoré dokazujú, že to všetko bolo zámerné, že patričné kruhy sa od začiatku vzpierali vyšetreniu všetkých okolností spojených so smrťou generála Štefánika. Zo všetkého je jasné, že čosi tajili a kohosi chránili. Nuž tu hľa niekoľko zaujímavých podrobností o tragickom konci generála Štefánika.

KOMENTÁRE ČITATEĽOV:
Po prečítaní knihy ťa pozývame k napísaniu svojich postrehov ku knihe, ktoré môžu pomôcť ďalším čitateľom pri ich výbere.Podrobnosti

Autor
Konštantín Čulen
Formát
120 x 170 mm
Počet stán
48
Väzba
brožovaná
Jazyk
SK