V akcii

Aleluja - sivá

Mnohí z vás si určite spomínajú na...
7,00 € -10%

6,30 €

Všetky akciové produkty

Najpredávanejšie

Všetky najpredávanejšie
Moravskí Slováci
  • Moravskí Slováci

Moravskí Slováci

Autor: Milan S. Ďurica

Naša cena: 0,83 €

V poradí šiesta je predkladaná publikácia o histórii Moravských Slovákov. Naším zámerom je priblížiť sa pravde. Lebo len pravda naozaj oslobodzuje.

Čítaj ďalej
Vydavateľstvo: 
Dostupnosť: Na sklade info
Nakúpte tovar nad 40€, zaplaťte vopred prevodom a v rámci SR máte poštovné ZADARMO. Nakúpte tovar nad 40€, zaplaťte vopred prevodom a v rámci SR máte poštovné ZADARMO.

 V poradí šiesta je predkladaná publikácia o histórii Moravských Slovákov. Naším zámerom je priblížiť sa pravde. Lebo len pravda naozaj oslobodzuje.

Úryvok

Nám tu však ide hlavne o cyrilo-metodovské dedičstvo. Celkom tak, ako na Slovensku uhorskí panovníci sa usilovali vytvoriť vlastné ideologické, náboženské i kultúrne tradície a mýty, ktorými by prekryli a postupne nahradili tradície jednotlivých etnických celkov, aj českí kniežatá a králi sa tým intenzívnejšie snažili asimilovať Moravských Slovákov. „Počínaje vlastní Moravou, nutno konstatovat, že staré kulturní, politické a ideologické tradice spjaté se jmény Rostislava, Svatopluka, Konstantina, Metoděje, Gorazda byly většinou v průběhu věků potlačeny importovanými tradicemi jednak z Čech (např. václavskou), jednak z Panonie (štěpánskou na Slovensku). Přesto však zřejmě místy zčásti přežívaly, jako tradice o dobrém králi Svatoplukovi a o činnosti Konstantina a Metoděje.“28 Ďalšia ešte inten23 zívnejšia vlna neskoršej germanizácie obyvateľstva Moravy urobila tiež svoje. Preto cyrilo-metodovské dedičstvo sa tam udržalo iba v lokálnych ľudových tradíciách Moravských Slovákov. K oživeniu cyrilo-metodovských tradícií na vyššej kultúrnej i vedeckej úrovni prispelo až v 19. storočí hnutie za zjednotenie slovanských kresťanov s Katolíckou cirkvou.
Podrobnosti

Autor
Milan S. Ďurica
Formát
120 x 70 mm
Počet stán
36
Väzba
brožovaná
Jazyk
SK