Nové produkty

Všetky nové produkty

V akcii

Všetky akciové produkty

Najpredávanejšie

Všetky najpredávanejšie
Turínske plátno (Barberis, Boccaletti)
  • Turínske plátno (Barberis, Boccaletti)

Turínske plátno

Autor: Barberis , Boccaletti

Naša cena: 9,90 €

Uctievanie Turínskeho plátna v mnohých ľuďoch vyvoláva opätovné otázky. Z knihy sa dozviete celú históriu posvätného plátna, od jeho objavenia až podnes, a spoznáte mnohé ľudské osudy spojené s ním...

Čítaj ďalej
Vydavateľstvo: 
Dostupnosť: Na sklade info
Nakúpte tovar nad 40€, zaplaťte vopred prevodom a v rámci SR máte poštovné ZADARMO. Nakúpte tovar nad 40€, zaplaťte vopred prevodom a v rámci SR máte poštovné ZADARMO.

Uctievanie Turínskeho plátna v mnohých ľuďoch vyvoláva opätovné otázky. Z knihy sa dozviete celú históriu posvätného plátna, od jeho objavenia až podnes, a spoznáte mnohé ľudské osudy spojené s ním. Autori knihy sa podujali na dôkladné opísanie procesu dokazovania pravosti Turínskeho plátna. Ponúkajú zaujímavé a najnovšie podrobné skutočnosti predovšetkým o posledných skúmaniach, ktorým bolo posvätné plátno podrobené, ako aj svedectvá tých, ktorí ho skúmali.

Úryvok

Vieme, že Kristus zomrel asi tri hodiny po tom, ako ho ukrižovali, ale Barbet sa pýta: „Ako je možné, že ukrižovaní dokážu prežiť zvyčajne niekoľko hodín, ba dokonca aj celé dni?“ Odpoveďou podľa francúzskeho chirurga je, že odsúdený mal možnosť meniť polohu tela, teda vyzdvihnúť sa a klesnúť, čo však sprevádzalo nevýslovné utrpenie rán v rukách a nohách, ktoré boli prebité klincami. Aby sme priblížili tieto strašné chvíle, prinášame technický opis veľkého francúzskeho chirurga: „Napätie v rukách savýrazne zmenšilo, kŕče povolili a na okamih ustúpilo aj dusenie, lebo sa obnovilo dýchanie. Potom prichádzala únava dolných končatín, čo nútilo odsúdeného znova klesnúť a to zasa spôsobilo ďalšie dusenie. Celá agónia prebiehala tak, že sa striedala poloha tela, ktoré ochablo a znova sa vzpriamilo, takže odsúdený sa striedavo dusil a potom chvíľku dýchal.“ Bolestné striedanie nakoniec ustalo pre vysilenie a nastala smrť. Barbet určil aj anatomické znaky tejto mučivej činnosti na plátne: „Hrudné svaly sú stiahnuté,“ opisuje Barbet, „celý hrudný kôš je posunutý vyššie a veľmi roztiahnutý na vrchole nádychu, bránica posunutá vzad smerom do brušnej dutiny a nad prekríženými rukami vidieť vyklenutie hypogastria, teda dolnej časti brušnej dutiny.“

...

Rok 1978 bol v dejinách plátna kľúčový. Môžeme ho definovať ako rok „vedeckej úpornosti“ – samozrejme, v pozitívnom zmysle slova. Od 26. augusta do 8. októbra sa pri príležitosti 400. výročia príchodu plátna do Turína konala výstava, na ktorej sa zúčastnil najväčší počet ľudí. Prišli asi 3 300 000 návštevníkov, 300 biskupov a 21 kardinálov, ktorí prešli popred plátno chránené oceľovou skrinkou s nepriestrelným sklom s hmotnosťou asi päťsto kilogramov. Medzi nimi bol aj vtedajší kardinál Karol Wojtyła. Zastavil sa tu cestou do Ríma, aby sa zúčastnil na konkláve, z ktorého vyšiel ako pápež Ján Pavol II. Bol to však aj rok, keď bolo plátno podrobené mimoriadnemu počtu vedeckých pokusov, ktoré mali poskytnúť odpovede na mnohé nezodpovedané otázky alebo rozšíriť počet už existujúcich odpovedí. Tým, že sa začalo kolektívne a koordinované skúmanie, rok 1978 priniesol ďalší zvrat.

O autorovi

Bruno Barberis

Narodil sa 1. marca 1953 v Turíne. Je profesorom fyziky a matematiky na fakulte vied Turínskej univerzity. V roku 1975 sa začal zaoberať plátnom z hľadiska vedeckého bádania. V rokoch 1988 – 2002 bol predsedom Bratstva posvätného plátna a Medzinárodného centra sindonológie v Turíne. Od roku 2002 je vedeckým riaditeľom centra. Je členom Výboru pre plátno v turínskej diecéze, od roku 1991 členom Komisie pre jeho uchovávanie. Okrem toho spolupracoval pri organizácii výstav plátna v rokoch 1978, 1998, 2000 a 2010. O Turínskom plátne napísal vyše sto článkov a kníh, prednášal na viac než 1 700 konferenciách v Taliansku i zahraničí. V roku 2003 ho mesto Turín vyznamenalo Cenou sv. Jána za jeho vedeckú činnosť a šírenie turínskej kultúry v Taliansku i zahraničí.

Massimo Boccaletti

Vyštudoval právo na katolíckej univerzite, je advokátom. Niekoľko rokov bol spravodajcom pre turínske noviny La Stampa a redaktorom Torino Sette, teda týždenníka, ktorý v piatok vychádzal ako príloha denníka. Viac než päť rokov je predsedom Skupiny profesionálnych spravodajcov Val d’Aosta. Zaujíma sa o medicínu a náboženstvo. Medzi jeho rozličné profesionálne skúsenosti patrí spolupráca na prílohe Oggi Salute na začiatku osemdesiatych rokov; koordinoval niektoré špecializované tituly, jeden vyšiel v devätnástich jazykoch vo viac než deväťdesiatich krajinách. Okrem toho spolupracoval s Famiglia Cristiana, Jesus, Sole XXIV Ore a Mes saggero di Padova. Je autorom šiestich kníh a životopisov, ktoré boli publikované v rozličných vydavateľstvách. Spolu s Brunom Barberisom vydal knihu V mene Turínskeho plátna, ktorú venoval histórii Bratstva posvätného plátna.KOMENTÁRE ČITATEĽOV:
Po prečítaní knihy ťa pozývame k napísaniu svojich postrehov ku knihe, ktoré môžu pomôcť ďalším čitateľom pri ich výbere.


Podrobnosti

Autor
Bruno Barberis, Massimo Boccaletti
Formát
140 x 200 mm
Počet stán
200
Väzba
pevná
Jazyk
SK