Nové produkty

Všetky nové produkty

V akcii

Všetky akciové produkty

Najpredávanejšie

Všetky najpredávanejšie
Pastieri v osídlach moci (Pavol Jakubčin)
  • Pastieri v osídlach moci (Pavol Jakubčin)

Pastieri v osídlach moci

Autor: Pavol Jakubčin

Naša cena: 9,16 €

Komunistický režim a katolícki kňazi na Slovensku v rokoch 1948 – 1968

Monografia Ústavu pamäti národa približuje snahu komunistickej štátnej moci využiť katolícku cirkev na Slovensku prostredníctvom jej kňazov najmä v rokoch 1948 – 1968.Čítaj ďalej
Vydavateľstvo: 
Dostupnosť: Na sklade info
Nakúpte tovar nad 40€, zaplaťte vopred prevodom a v rámci SR máte poštovné ZADARMO. Nakúpte tovar nad 40€, zaplaťte vopred prevodom a v rámci SR máte poštovné ZADARMO.

V práci sú zachytené a analyzované ciele, ktoré štátna moc využitím katolíckych kňazov sledovala, ako aj najdôležitejšie metódy, ktoré orgány štátnej moci využívali. K hlavným cieľom patrila snaha primäť kňazov, aby sa stali akýmisi propagátormi komunistických ideí medzi katolíckym obyvateľstvom, prípadne, aby aspoň navonok podporovali budovanie „novej socialistickej spoločnosti“. Pozornosť je v práci venovaná najmä trom tematickým okruhom: pokusom komunistov využiť katolíckych kňazov prostredníctvom vytvorenia jednotnej kňazskej organizácie či združenia, ktorého činnosť mala byť v plnej miere riadená štátnou mocou; usmerňovaniu a využívaniu kňazov pomocou siete štátnych úradníkov v okresoch a krajoch (známych ako cirkevní tajomníci); činnosti tajnej polície, Štátnej bezpečnosti, smerujúcej k získaniu kňazov na tajnú spoluprácu s cieľom boja proti aktivitám biskupov, kňazov i aktívnych laikov.
Snaha o inštrumentalizáciu a využitie katolíckej cirkvi rozhodne nebola len špecifikom komunistov. V prípade komunistického režimu však práve jeho totalitný charakter umožnil rozvinúť tieto snahy do takých rozmerov, ktoré v našom geopolitickom priestore nemali obdobu.

Podrobnosti

Autor
Pavol Jakubčin
Formát
153 x 211 mm
Počet stán
215
Väzba
pevná
Jazyk
SK
Rok vydania
2012
Hmotnosť
370g