Odber noviniek

Vydavateľstvá

Žime intenzívnejšie (Vladimír Šatura)

Každý z nás túži žiť intenzívne.Vždy znova a znova počúvame alebo sami vyslovujeme konštatovanie, že život je jednotvárny, nudný, prázdny Ako možno svoj život obohatiť?

Viac detailov

2,00 € s DPH


Dostupnosť:
Na sklade


Informujte ma ak je k dispozícii

Každý z nás túži žiť intenzívne.Vždy znova a znova počúvame alebo sami vyslovujeme konštatovanie, že život je jednotvárny, nudný, prázdny Ako možno svoj život obohatiť? Treba
sa usilovať žiť intenzívnejšie, Ako to robiť, čo toto úsilie znamená, aké musí mať predpoklady, to všetko nájdete v tejto knihe.Autorovi nejde o to, aby vám predstavil techniku, akou si lepšie vychutnať zážitky, ani nezostavil knihu receptov na šťastie. Chce čitateľa viesť cestou prehĺbenia vnímavosti a citlivosti, lebo lá vedie k intenzívnejšiemu životu. Vnímavý a citlivý človek je sám sebe veľkým bohatstvom a dokáže veľmi obohatiť aj svoje okolie.

UKÁŽKA:

1. Vnútorná sloboda
Intenzite najčastejšie bráni strach. Slovo strach z hľadiska etymológie znamená, ako sme to už spomenuli vyššie, „úzkosť„. Strachom sa zužujú všetky cievy a kanáliky v somatickej i psychickej sfére. A práve preto úzkosť tvorí protiklad intenzity. Úzkosť znamená život s malým plamienkom.
Na skutočnosť, že my sami sa obmedzujeme bez toho, aby sme niečo spozorovali, majstrovsky poukázal sv. Augustín vo svojom diele O slobodnej vôli a O pravom náboženstve. Centrálnu myšlienku predkladá v tejto vete: „Ten, kto chce byť vnútorne slobodný, nech nevisí kŕčovito na veciach, o ktoré môže prísť.“ (Augustín, 1962, s. 522) Tieto slová poodhaľujú jeden z najhlbších koreňov našej vnútornej neslobody. A ide pritom o neslobodu, do ktorej sa dostávame z vlastnej viny a vôbec si pritom nevšimneme okolnosti. Často sa na isté veci citovo viažeme spôsobom, ktorý nám škodí. Nielen že ich milujeme, my na nich visíme. Držíme sa ich o to viac, čím väčšmi vieme, že o ne môžeme ľahko prísť. Môžu nám ich vziať ľudia, nešťastná náhoda, alebo zaniknú samé. A myšlienka na prípadnú, pravdepodobnú stratu týchto vecí nás zaplavuje strachom. Pôžitok z nich sa zakaľuje, ohraničuje a upadá. Pre naše nereálne, iluzórne postoje sa nám skutočnosť vypomsťuje.
Vnútorne slobodný človek „nevisí svojou láskou na takýchto statkoch, nevytvára z nich prostredníctvom lásky súčasť vlastnej duše, aby mu nespôsobovali bolesť a rany vo chvíli, keď pominú.
a vie ich ovládať, narábať s nimi, no je aj pripravený ich stratiť" (Augustín 1962, s. 99). Strach znižuje pôžitok, strata spôsobuje aj zrútenie. Urobili sme z tejto veci súčasť svojej osoby. Akonáhle však z nejakého dôvodu zanikne, zrúti sa celá budova našej osoby.
Augustín nám odporúča, aby sme tieto životné statky získavali, narábali s nimi, radovali sa z nich. ale aby sme zároveň stáli nad nimi a boli pripravení o ne prísť. Ak ich prijímame s otvorenou rukou ako dar, ktorý nám môže byť vzatý späť, potom ostane naše vnútro slobodné a súčasne i cesta k intenzívnemu životu.
Okrem toho nám Augustín opakuje to, čo vyhlásil Kristus v kázni na hore: „Nestarajte sa o to, čo budete jesť, piť, do čoho sa odejete, kde budete bývať, o vašu budúcnosť. Nie je život viac než toto všetko?" Kto sa v živote trasie v úzkostlivom strachu o tieto veci, ten vôbec nedospeje k intenzívnemu životu. „Kto miluje svoj život, stratí ho." Kto ustrašene visí na svojom živote, obmedzuje svoje možnosti tak veľmi, že o správnom živote už nemôže byť ani reči.
„Zjavenie" bolo potrebné na to, aby človek pochopil, kam sám kladie medze vlastnému naplneniu svojich očakávaní. Tieto „paradoxy" prevracajú spočiatku „normálne" ľudské chápanie a jeho „normálny" postoj k skutočnosti na hlavu. Preto ju aj mnohí odmietajú — že je mimo reality. Až po dlhšej konfrontácii so skúsenosťou však začínajú tušiť, že tieto paradoxy odkrývajú niečo podstatné a že dovtedajší, „normálny" postoj bol niečím mylným.
Najväčší prameň ľudského nešťastia spočíva hlavne v strachu, že stratíme to, čo máme. Vychádza najavo hlavne vtedy, keď ide o materiálne vlastníctvo.KOMENTÁRE ČITATEĽOV: 

Po prečítaní knihy ťa pozývame k napísaniu svojich postrehov ku knihe, ktoré môžu pomôcť ďalším čitateľom pri ich výbere.         

  • Jazyk: SK
  • Autor: Šatura Vladimír
  • Formát: 120 x 206 mm
  • Počet stán: 138
  • Väzba: brožovaná s prebalom

Momentálne žiadne komentáre zákazníkov.

Len registrovaní užívatelia môžu pridávať komentáre.