V akcii

Všetky akciové produkty

Najpredávanejšie

Všetky najpredávanejšie
Z pekla na Olymp
  • Z pekla na Olymp

Z pekla na Olymp

Naša cena: 3,51 €

Skutočný príbeh človeka, ktorý prekročil svoj vlastný tieň. Príbeh pána Ladislava, ktorý bol odvlečený jednotkami NKVD do gulagu v ZSSR.

Čítaj ďalej
Vydavateľstvo: 
Dostupnosť: Na sklade info
Nakúpte tovar nad 40€, zaplaťte vopred prevodom a v rámci SR máte poštovné ZADARMO. Nakúpte tovar nad 40€, zaplaťte vopred prevodom a v rámci SR máte poštovné ZADARMO.

Skutočný príbeh človeka, ktorý prekročil svoj vlastný tieň

Príbeh pána Ladislava, ktorý bol odvlečený jednotkami NKVD do gulagu v ZSSR

Veľa sa hovorí, píše, filmuje o koncentračných táboroch počas 2. svetovej vojny. Gulagy však predstavovali oveľa väčšiu katastrofu pre ľudstvo. Ľudia tam hynuli pomalou mučeníckou smrťou, v podmienkach, ktoré neprináležia človeku, aj keby bol akokoľvek zlý a spáchal aj ten najväčší zločin. Prvá časť tohto smutného píbehu je len drobným zrnkom z veľkej mozaiky milióna ľudských osudov počas Stalinovej hrôzovlády.
Možno vás tento skutočný príbeh zaujal a v niektorých momentoch aj zamrazil, tak ako mňa, keď som počas mnohých sedení počúvala neuveriteľnú krížovú cestu pána Ladislava. Asi by bolo na mieste, keby v tomto človeku po všetkých prežitých krivdách a útrapách zostala v duši nenávisť, zlosť a zatrpknutosť. Opak je pravdou. Sedeli sme v útulnej obývačke a prišla reč na bezdomovcov.
- Áno, on dá aj posledné peniaze, keď ideme po meste
a vidí, že dakto žobre.
Vyčítavo rozprávala jeho manželka.
- Dám, stále dám, aj keby som nemal na chlieb.
Tu sa zasekol a starému 83 ročnému mužovi vyhŕkli slzy. Keď ich vidím, ako sedia na zemi so špinavou čiapkou
pri nohách, spomeniem si, ako som ja sedel na Červenom námestí v Moskve a žobral. Bol som odkázaný na milosrdenstvo cudzích ľudí, aby som mohol prežiť ďalší deň. Niekto hodil pár drobných, ale boli aj takí, čo mi do klobúka napľuli.
Keď dohovoril, ja som mu v tej chvíli závidela jeho obrovskú ľudskosť.
Po prepustení z gulagu ešte celkom nevyhral. Bol slobodným väzňom bez štátneho občianstva. O návrat do vlasti museI bojovať ďalej. Pätnásť dlhých rokov prežil v ZSSR, kým sa dostal na vytúžený Olymp.
Toto obdobie bude opísané v druhej časti tejto knihy.