V akcii

Všetky akciové produkty

Najpredávanejšie

Všetky najpredávanejšie
Znížená cena Rozvoj kresťanskej osobnosti
  • Rozvoj kresťanskej osobnosti

Rozvoj kresťanskej osobnosti

Autor: Ján Ch. Korec

Ušetríte 20% Naša cena: 4,40 €
Bežná cena: 5,50 €

Ako zavlažiť duchovné polia Európy, aby priniesli úrodu aj pre celý svet? Nevyhnutne sa musíme rozvíjať ako kresťanské osobnosti. Autor nám predstavuje rozličné cesty viery, cesty formovania...

Čítaj ďalej
Vydavateľstvo: 
Dostupnosť: Na sklade info
Nakúpte tovar nad 40€, zaplaťte vopred prevodom a v rámci SR máte poštovné ZADARMO. Nakúpte tovar nad 40€, zaplaťte vopred prevodom a v rámci SR máte poštovné ZADARMO.

Ako zavlažiť duchovné polia Európy, aby priniesli úrodu aj pre celý svet? Nevyhnutne sa musíme rozvíjať ako kresťanské osobnosti. Autor nám predstavuje rozličné cesty viery, cesty formovania. Jeho jasnozrivý pohľad chce vidieť pravdu súčasnosti a neváha sa o ňu podeliť, aby chránil človeka a nasmeroval ho k Prameňu. Inými slovami je to výzva na svätosť. Otec kardinál nás pozýva na túto cestu, každého podľa jeho povolania v súlade s Božou vôľou. Nevyhovárajme sa, že sme nedostali tento dar! Boh ho chce dať každému, je však potrebné naše úsilie, aby sme sa preň otvorili. V knihe spoznáme mnohé príklady zrelých kresťanských osobností, akými boli Tomáš Morus, Jean Guitton, A. de Saint-Exupéry, Matka Terézia či G. K. Chesterton.

Kardinál Korec ako vynikajúci odborník „na človeka“ dohovára jeho osobnosti, ako skúsený spisovateľ sprostredkúva zážitok z naozaj dobrého a hodnotného čítania, ako otec obdarúva láskou a starostlivosťou a ako pravá a rozvinutá kresťanská osobnosť svedčí, že dobrý život veriaceho človeka môže byť nielen šťastím pre neho, ale aj požehnaním pre mnohých.

Úryvok

Ten, kto je lenivý myslieť i pracovať, je vždy blízko toho, aby myslel a robil zle. Príslovie robí z lenivosti „matku všetkých nerestí“. Hovorí, že diabol sa postará o myšlienky i o prácu pre tých, ktorí nijakú nechcú.

Jedným z prejavov lenivosti je aj prázdne snívanie a bezuzdná fantázia. Živí sa aj nezdravou atmosférou života, v akej žijeme v čase filmov, obrazoviek a zošaleného sexu.

Normálni ľudia u nás sa obklopovali zdravou životnou atmosférou. Tvorili si pozitívne prostredie – čisté, podnetné a povzbudzujúce. V domoch viseli pekné obrazy. V tom istom duchu naši ľudia budovali okolo seba kalvárie, Božie muky, mariánske kaplnky, kríže v poliach a sochy na okraji i v strede obcí. Podľa svätcov pomenovali ulice a námestia... Žili v pozitívnej duchovnej a ľudskej atmosfére.

Dnes sme veci trocha pozmenili. Trocha, alebo až veľmi... Keby sme na uliciach, námestiach, v škole i v rodine umiestňovali obrazy a výjavy hlboko národné, vlastenecké a duchovné, ponúkali by sme už deťom veci povzbudzujúce, ktoré by už očami prenikali do ich duše. My vystavujeme na múroch, vo vitrínach kioskov či kníhkupectiev nenávisť, zločiny alebo nahotu a zhýralosť. Tieto obrazy sa vtláčajú už do mysle i obrazotvornosti detí, zanechávajú tam nezmazateľné stopy. Znečisťujú ich vnútro na smetisko. O múdrosť žitia sa im potom tvrdo zápasí (M. Rúfus).

Čistá duchovná atmosféra nášho životného prostredia závisí aj od toho, aké slová a reči okolo nás zaznievajú, aká je naša kultúra, vyjadrovaná jazykom, literatúrou a slovom vôbec.

Sú slová umelé, ako boli gestapo alebo slovpap. Sú slová technické, ako skrutka, sekera alebo sústruh. Umožňujú nám denný styk s ľuďmi v bežnom živote. Sú aj slová, ktoré označujú a osvetľujú kúsok skutočnosti okolo nás, ako slová strom a kvet, alebo sa dotýkajú už aj nášho vnútra, ako slová radosť či smútok. A sú slová, v ktorých už zaznieva život ako celok, slová, ktoré nás prehlbujú, ktorými sa stávame múdrymi a ľudskejšími. Sú to slová, ako láska a vernosť, matka a hrdinstvo, bolesť a smrť. A sú napokon slová, v ktorých zaznieva priam večnosť – slová milosť, odpúšťanie, kríž, modlitba a Boh. Tieto slová nás prebúdzajú, povznášajú, osvecujú a posväcujú. Majú nad nami moc. Sú to mocné a posvätné slová, vyjadrujúce tajomstvo.

 

To už nie sú len slová pre hlavu, lež i pre srdce a pre dušu. Zaznievajú v piesňach a hymnách a niektoré z nich priam v modlitbe. Vyvierajú z duše a zo srdca, a to nielen ako slová chvíle a chvíľkovej potreby, lež ako slová života, ktoré otvárajú večnosť. Sú to slová stáročí a tisícročí.

Najhlbšie ľudské slová sú podstatné, a preto jednoduché ako priezračná voda, čisté ako čerstvý sneh a rosa. Také sú slová piesní a básní a slová modlitby. Slová evanjelia sú slová výsostne podstatné, a preto sú jednoduché. Sú jednoduché ako voda prameňa, ako láska matky a vernosť hrdinu. Slová evanjelia sú slová, ktoré sa zrodili v ľudskom srdci Kristovom ako na stonke kvet a vyjadrujú jeho vnútro.

To chápali generácie a storočia pred nami. Z tohto chápania tvorili svoje diela, budovali svoje univerzity a katedrály, rozvíjali svoje umenie a cez to všetko život svojich národov. Robili tak až do novoveku. Potom nadradili ohraničený ľudský rozum nad všetko tajomstvo sveta, života a človeka a ocitli sa na šikmej stráni.

O autorovi

Ján Chryzostom Korec sa narodil v rodine robotníka 22. 1. 1924 v Bošanoch. V roku 1939 vstúpil v Ružomberku do Spoločnosti Ježišovej. Po štúdiách bol vysvätený za kňaza. Až do uväznenia pracoval vo viacerých robotníckych zamestnaniach. Biskupskú vysviacku prijal 24. 8. 1951. Po odsúdení bol v roku 1960 uväznený na 12 rokov. Väznený bol na Pankráci a vo Valdiciach. Z väzenia ho prepustili v roku 1968. Po odňatí štátneho súhlasu na výkon duchovnej služby v roku 1974 pracoval opäť ako robotník. V roku 1982 mu bola priznaná úplná invalidita. Ako biskup pôsobil v tajnosti až do pádu komunizmu v roku 1989. Svätý Otec Ján Pavol II. ho 6. 2. 1990 vymenoval za nitrianskeho diecézneho biskupa a za kardinála bol vo Vatikáne slávnostne kreovaný 28. 6. 1991.

Podrobnosti

Autor
Ján Chryzostom Korec
Formát
130 x 185 mm
Počet stán
288
Väzba
pevná
Jazyk
SK